1. Przedszkole jest czynne 10,5 godzin dziennie w dni robocze. Godziny pracy przedszkola ustala się w każdym roku szkolnym z uwzględnieniem potrzeb rodziców. Godziny pracy określone są w arkuszu organizacji pracy przedszkola .
2. Na wniosek rodziców organ prowadzący przedszkole w porozumieniu z dyrektorem przedszkola po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej może wyrazić zgodę na przedłużenie lub skrócenie czasu pracy placówki.
3. Dniami wolnymi od pracy z wychowankami są dni ustawowo wolne od pracy.
4. Przedszkole jest jednostką budżetową, której działalność finansowana jest przez:
a) Miasto Stołeczne Warszawa,
b) Rodziców w formie opłat stałych za pobyt dziecka w przedszkolu,
c) Dochody gromadzone na wydzielonym rachunku przedszkola.
5. Przedszkole prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w Ustawie finansach publicznych. Podstawą gospodarki finansowej przedszkola jest „Plan dochodów i wydatków ” na dany rok kalendarzowy zwany „Planem finansowym”. W przedszkolu utworzony jest rachunek dochodów własnych, posiadający własny rachunek bankowy. Przedszkole może gromadzić na rachunku dochodów własnych dochody określone w uchwałach Rady Miast Stołecznego Warszawy. Rada miasta ustala źródła dochodów i ich przeznaczenie.
6. Przedszkole może otrzymywać darowizny, które ewidencjonowane będą zgodnie z przepisami o gospodarce finansowej w jednostkach budżetowych.
7. Świadczenia udzielane przez przedszkole są nieodpłatne w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Podstawa programowa jest realizowana nieprzerwanie w godz. 8:00 – 13:00.
7.1 rodzice (opiekunowie prawni) dzieci kontynuujących edukację przedszkolną w kolejnym roku szkolnym i dzieci przyjętych do przedszkola w okresie rekrutacji składają do dyrektora przedszkola deklarację określającą liczbę godzin korzystania przez dziecko ze świadczeń przedszkola oraz ilość posiłków w czasie pobytu dziecka w przedszkolu w kolejnym roku szkolnym,
7.2 rodzice (opiekunowie prawni) dzieci przyjętych w innym terminie składają deklarację, o której mowa w podpunkcie 7.1 najpóźniej w dniu przyjęcia dziecka do przedszkola,
7.3 zmiana deklaracji może nastąpić w każdym czasie w trakcie roku szkolnego, za każdą rozpoczętą godzinę świadczeń udzielanych przez przedszkole ponad czas przeznaczony na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę.
7.4 zakres świadczeń udzielanych przez przedszkole ponad czas przeznaczony na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę obejmuje:
7.5 Jeżeli z dziennego czasu pracy wynika, że przedszkole kończy zajęcia o niepełnej godzinie, opłata za świadczenia udzielane w tym czasie ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu,
7.6 Ewidencja liczby godzin korzystania przez dziecko z odpłatnych świadczeń udzielanych przez przedszkole prowadzona jest przez wychowawców grupy w dzienniku zajęć przedszkola, dodatkowym dokumentem potwierdzającym ilość godzin pobytu dziecka w przedszkolu są imienne listy odbioru dzieci z przedszkola zawierające godzinę odbioru oraz podpis osoby odbierającej.
8. Wysokość opłaty za świadczenia udzielane przez przedszkola prowadzone przez m. st. Warszawa przez przedszkola publiczne wykraczające poza podstawę wychowania przedszkolnego ustala się zgodnie z bieżącą uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy.
9. Przedszkole zapewnia odpłatne wyżywienie dla dzieci i pracowników przedszkola. Wysokość stawki żywieniowej ustala dyrektor przedszkola na podstawie analizy kosztów żywienia.
9.1 pracownicy przedszkola wnoszą opłatę za żywienie powiększoną o koszty przygotowania posiłków. Wysokość wspomnianej opłaty ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z Dzielnicowym Biurem Finansów Oświaty Wola m. st. Warszawy.
10. Zasady zwrotu stawki żywieniowej w przypadku nieobecności dziecka ustala się zgodnie z bieżącym zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie zaakceptowania warunków korzystania ze stołówek zorganizowanych w przedszkolach i szkołach m. st. Warszawy oraz upoważnienia dyrektorów szkół i przedszkoli do zwalniania z opłat za posiłki.
11. Rodzice co miesiąc zobowiązani są do wnoszenia opłat za przedszkole:
a) opłaty z góry, za wyżywienie, zgodnie z zadeklarowaną ilością posiłków w terminie do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje korzystania z posiłków,
b) opłaty z dołu za świadczenia wykraczające ponad czas przeznaczony na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy:
c) w uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może, na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) dziecka wydłużyć termin wnoszenia opłat, jednak nie dłużej niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy,
d) zwalnia się z opłaty za świadczenia wykraczające ponad czas przeznaczony na bezpłatne nauczanie i opiekę:
e) wniosek o obniżenie lub zwolnienie z opłaty ze względu na kryterium dochodowe rodzice (opiekunowie prawni) dziecka składają do dyrektora przedszkola. Wzór wniosku stanowi załącznik numer 1 do niniejszego statutu,
f) rodzice zamierzający ubiegać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat, przedstawiają w formie oświadczenia dane niezbędne do ustalenia uprawnienia do tego zwolnienia,
g) przedszkole nie pobiera innych opłat niż opłaty ustalone w uchwale,
h) w przypadku, gdy do przedszkola uczęszcza rodzeństwo, opłata za każde dziecko wynosi 75% kwoty określonej w aktualnej uchwale Rady m.st. Warszawy w sprawie opłat za świadczenia i czasu przeznaczonego na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w przedszkolach m.st. Warszawy:
i) wniosek o obniżenie opłaty dla rodzeństwa uczęszczającego do przedszkola lub dziecka, którego rodzeństwo uczęszcza do innego publicznego lub niepublicznego przedszkola rodzice (opiekunowie prawni) składają do dyrektora przedszkola. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do statutu przedszkola.
j) dyrektor przedszkola rozpatruje wniosek o obniżenie lub zwolnienie z opłaty za świadczenia wykraczające ponad czas przeznaczony na bezpłatne nauczanie wychowanie i opiekę w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
k) zwolnienie lub obniżenie opłaty ze względu na kryterium dochodowe następuje na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
l) obniżenie opłaty dla rodzeństwa uczęszczającego do przedszkola lub dziecka, którego rodzeństwo uczęszcza do innego przedszkola następuje na rok szkolny.
m) opłatę wnosi się w formie gotówkowej, bądź przelewem na wskazany przez dyrektora przedszkola numer rachunku bankowego.
12. Przedszkole może organizować naukę religii na życzenie rodziców. Dzieci nie uczęszczające na religię mają zapewnioną opiekę nauczyciela.
13. Na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego gmina otrzymuje decyzję celową z budżetu państwa, która może być wykorzystana wyłącznie na dofinansowanie wydatków bieżących związanych z realizacją tych zadań.
14. Czas trwania zajęć jest dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosi:
a) dzieci w wieku 3 – 4 lata – od 15 do 20 min.,
b) dzieci w wieku 5 – lat – około 30 min
15. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności materialnej za cenne rzeczy i zabawki przyniesione przez dzieci do przedszkola.
16. W związku z zapewnienia bezpieczeństwa teren przedszkola i budynek jest objęty monitoringiem zewnętrznym. Tablice informacyjne są umieszczone na ogrodzeniu i budynku przedszkola.